V Evropi v času zimskega solsticija – ko so noči najdaljše v letu, dnevi pa kratki – zlasti v skandinavskih deželah poleg čarobnih božičnih sejmov posamezne kulture gojijo zanimive tradicije, povezane s praznovanjem božiča.
Na Norveškem na primer skrijejo nekaj, česar vi zagotovo nikoli ne skrijete, na Švedskem postavijo iz slame ljubko žival, ki se sicer precej neprijetno oglaša, na Portugalskem pa pripravijo pogrinjke za tiste, ki se jih veliko ljudi boji, čeprav se jim jih ne bi bilo treba.
No, nič manj izvirni niso niti v Avstraliji, Južni Ameriki in na Češkem. Več podrobnosti pa nekaj vrstic nižje.
Nenavadni božični običaji po svetu
Pa si poglejmo čisto od blizu, kateri božični običaji vas bodo najbolj presenetili.
→ Metle, slamnate koze, pogrinjki za umrle
- Na Norveškem na večer pred božičem skrijejo vse metle, saj se bojijo, da bi jim jih ukradli zli duhovi in čarovnice ter na njih jezdili;
- na Švedskem v mestu Gävle na trgu postavijo ogromno 13-metrsko slamnato kozo, ki jo potem tradicionalno tudi požgejo;
- na Portugalskem ob pripravi božične večerje pripravijo pogrinjke tudi za umrle sorodnike, saj naj bi njihovi duhovi v hišo prinašali srečo;
- na Češkem pa ženske, postavljene s hrbtom proti vratom, čez ramo vržejo čevelj – če ta pristane obrnjen s konico proti vratom, to zanje pomeni, da jih v prihajajočem letu čaka poroka. Očitno Čehinje pri iskanju partnerja veliko dajo na praznične običaje – se spomnite, ko smo pisali o velikonočnem običaju, ko dekle na fanta, ki ji je všeč, zlije vedro ledene vode?
Nenavadna drevesca in večerje
Božič praznujejo po vsem svetu, zato so temu primerno raznoliki tudi običaji, čeprav sta božično drevesce in praznična večerja postala standard skoraj povsod. Posebej za nas, Evropejce, so nenavadni nekateri običaji:
- v Ukrajini, kjer božično drevesce okrasijo z obeski v obliki pajkove mreže;
- v Avstraliji, kjer kljub poletju ob času božiča trgovine krasi umeten sneg, Božička pa pričakajo na božično jutro kar na plaži;
- v državah Južne Amerike, kjer kot božično drevesce priročno uporabijo kar kaktuse in pinije, v Venezueli pa se na večer pred božičem v cerkev množično odpravijo na kotalkah;
- na Japonskem, kjer dan pred božičem poteka tradicionalna tekaška prireditev »Božičkov maraton«, za praznično večerjo pa ne manjka obilo ocvrtega piščanca.
Meri Kuri!
- Skandinavci slavijo Yule, Jul, jól,
- angleško govoreči narodi Christmas,
- nemško govoreči Weihnachten,
- romanska jezikovna skupina pa Noël, Navidad, Natale, Natal.
Na Japonskem srečen božič zaželijo z ljubkim in kratkim 'Meri Kuri!'. Pri južnoslovanskih narodih praznik nosi ime božič (tudi božić, bozhik), kar prihaja iz »mali bog«.
Mala ali velika začetnica?
Zapisovanje praznikov v slovenščini ni nikoli bilo prav enotno, tako da je v preteklosti prihajalo do dvojnih zapisovanj:
- Božič/božič,
- Novo leto/novo leto,
- Martinovo/martinovo itd.,
čeprav je veljalo, da se imena praznikov praviloma pišejo z malo, ne veliko začetnico. Tudi pravopisna pravila sledijo tradiciji, da z malo začetnico pišemo poimenovanja mesecev, praznikov in posebnih datumov (npr. novo leto).
Kar pa najverjetneje tako ali tako upoštevate tudi vsako leto ob pisanju božičnih voščilnic, kajneda?
Kako pa boste vi preživeli letošnji božič?
Morda si boste želeli letošnji božič pričarati na podzemnem božičnem sejmu v jami na jugu Nizozemske, morda se boste odpravili na katerega od razvpitih avstrijskih božičnih sejmov, na prižig prazničnih lučk v katero od slovenskih mest ali pa boste praznične dni preživeli zgolj ob umirjenem srkanju vroče čokolade na domačem kavču.
Ne glede na vse pa je čarobnemu božičnemu času skupno eno – da se po celoletnem hitenju vsaj malo umirimo, si vzamemo čas za najbližje in zadnji mesec v letu preživimo veselo, s posebnim žarom v očeh, ter se znova zavemo, da nam je tudi pozimi lahko zelo, zelo prijetno.
Nenavadna silvestrovanja po vsem svetu!
– – – – – – –
Vabljeni, da obiščete naš blog, ko boste pred novo jezikovno ali prevajalsko zagato.
Denimo:
- Pišete še zadnje voščilnice? Napotki tukaj.
- Voščila v enem od 27 jezikov
- Kaj napisati v obvestilu o odsotnosti?
- Kdaj voščimo in kdaj čestitamo?
- Kaj pa poslovna darila?