Vas je strah morskih psov? Kaj pa morskih psic? Pes je pes in tudi pri morskem psu velja, da s poimenovanjem označujemo živalsko vrsto, ne pa samega spola živali. Če je vaš prijatelj torej na počitnicah videl sinjega morskega psa, to še ne pomeni, da je videl sinjega morskega psa moškega spola.
Vendar pa včasih želimo povedati, da je npr. naš mačji prijatelj res maček in ne mačka. Poglejmo, kdaj in kako poimenujemo živali različnih spolov.
Kdaj je pes psica in maček mačka?
Izraze, ki sledijo dejanskemu spolu živali, načeloma uporabljamo v dveh primerih (vir):
- v strokovnem kontekstu (npr. O spolu mačke veliko pove njeno vedenje. Še posebej med nesteriliziranimi mačkami in nekastriranimi mački obstaja veliko razlik v vedenju.)
- v nestrokovnih besedilih, ko je žival personificirana (npr. Veveričku posebne sorte Svetlane Makarovič je ime Čopko in je zagotovo najpametnejši veveriček v vsem gozdu.)
Pa sploh poznamo ustrezne izraze za samice in samce?
Jezik ne bi bil jezik, če se ne bi posluževali različnih načinov, kako iz samcev dobimo samice in obratno:
- Poimenovanja za živalske vrste so v večini primerov moškega spola – poimenovanja za ženski spol pa največkrat tvorimo z uporabo ženskih obrazil -ica, -ka in -inja. Vendar pa ni pravila, ki bi se ga lahko držali. Kar pomislimo npr. na volkuljo. Zato se moramo ženskih ustreznic enostavno priučiti.
- Včasih je tudi obratno – npr. poimenovanja vrste lastovica, veverica, vrana … so ženskega spola. Iz njih so izpeljana poimenovanja za samce: lastovček, veveriček in vran.
- Kaj pa koala ali panda? V takšnih primerih lahko spol opredelimo s kontekstom. Če bi želeli povedati, da sta koala in panda vendarle fanta, bi lahko rekli npr.: Iz mamine vreče je kukal medvedek koala. Pogumni panda je zakorakal v svet.
- Najdemo pa tudi primere, ko se poimenovanja samca ali samice ne skladajo s poimenovanjem vrste. Kar pomislimo na naslednje živalske družine:
- Krava in bik sta starša teličku, vol pa je njegov stric brez otrok.
- Konj in kobila dobita žrebička.
- Imamo še npr. jelena, košuto in tele (kakor lovci pravijo jelenjemu mladiču).
Mini kviz
Zdaj pa poglejmo, če znate poiskati prave može in žene za naslednje živali. Previdno: pri nekaterih vprašanjih je pravilnih več rešitev.
1. Pav – tvorite žensko obliko:
a. pavica
b. pavinja
c. pavovka
2. Lastovica – tvorite moško obliko:
a. lastovec
b. lastoviček
c. lastovček
3. Komar – tvorite žensko obliko:
a. komarica
b. komarka
c. komarinja
4. Ris – tvorite žensko obliko:
a. risa
b. risinja
c. riska
5. Opica – tvorite moško obliko:
a. opičjak
b. opičnjak
c. opiček
6. Panda – tvorite žensko oziroma moško obliko:
a. pandinja
b. panda
c. pandek
Še vedno niste prepričani, kako se imenuje samica morskega psa ali pa morskega konjička?
Ko se je vaš prijatelj na začetku tega zapisa hvalil, da je na počitnicah videl sinjega morskega psa, je želel povedati, da je videl predstavnika živalske vrste Prionace glauca. Poimenovanje se torej nanaša na živalsko vrsto in ne na dejanski spol živali – ta v tem kontekstu ni pomemben.
Če bi vaš prijatelj videl samico morskega psa z mladiči, hkrati pa ne bi bil prepričan, če je izraz morska psica najprimernejši, pa bi si lahko pomagal točno tako, kot smo si ravnokar mi. Rekel bi: »Videl sem samico morskega psa.«
Kadar niste prepričani, kako se reče samcu ali samici določene živalske vrste, si torej pomagajte z izrazom samec oz. samica.
Na našem blogu ne spreglejte tudi:
- »Hov hov, mu, mijav in kikiriki« ali onomatopoija
- Ljubkovalnice, manjšalnice, slabšalnice, arhaizmi
- Kače jedo žabe ali žabe jedo kače?
- Katera osebna imena izvirajo iz živalskega sveta?
– – – – – – –
Vabljeni, da obiščete naš blog, ko boste pred novo jezikovno zagato.
Prihodnjič na našem blogu prav po osnovnošolsko preverimo, ali kljub vsemu še ostaja upanje za naš ljubi jezik. Čaka vas kviz o pravilni rabi slovenskega jezika ali Pisano o pisanju.