O modrosti in norosti
Prav gotovo ste že slišali tisto, ki pravi, da je mladost norost, čez jarek skače, kjer je most. Kdor uživa v razgibanih piruetah besed na beli podlagi, v sočnosti prepleta besed, v vseh potezah in zgodbah, ki jih ustvarjajo, razume sladkost takšnih in drugačnih besednih domislic znanih avtorjev ali tudi takšnih, ki so neznanega izvora. Vsak je že slišal ali prebral kakšno misel, ki si jo je želeli vzeti za svojo in jo imeti nekje blizu sebe, se z njo učiti, odkrivati, spoznavati, rasti … Seveda je pregovorov, mnenj, citatov in misli znanih in anonimnih avtorjev nebroj, mnogi še vedno kljubujejo zobu časa in so del splošne zavesti, spodaj pa je samo peščica teh, zbrana vam v zabavo in izziv.
O vprašanjih in (možnih) odgovorih
Dopolnite spodnje znane in manj znake izreke, citate, pregovore, izjave (lahko jih imenujete tudi kako drugače) z manjkajočo besedo. Na voljo imate štiri možnosti. Modro premislite.
1. vprašanje:
Začnimo z znano ljudsko modrostjo, ki bi nam morala dati misliti še posebej dan današnji, a ugodje človeka hitro prevzame. Kdor z malim zadovoljen ni, _______________ vreden ni!
a. širokega
b. dolgega
c. velikega
d. desetega
2. vprašanje:
Naslednji slovenski pregovor pa ni samo moder, ampak je tudi tekoč. Pijača vleče denar iz _______________, pamet pa iz glave.
a. malhe
b. žepa
c. posode
d. suknje
3. vprašanje:
V zbirkah modrih besed najdemo tudi misli znanih imen in velikih osebnosti. Med njimi je citat slovitega britanskega državnika, tudi pisatelja in nobelovca, Winstona Churchilla: Uspeh pomeni, da greš od neuspeha do neuspeha, ne da bi pri tem izgubil ____________.
a. denarnice
b. voljo
c. čevljev
d. sreče
4. vprašanje:
Iz latinščine si v splošni komunikaciji izposojamo številne izreke, besedne zveze in tudi okrajšave, kot recimo Non scholae sed vitae discimus ali v prevodu Ne učimo se za šolo, ampak za ______________.
a. ljubezen
b. delo
c. bogastvo
d. življenje
5. vprašanje:
Za zdrav duh v zdravem telesu ostanimo še malo pri latinskih modrostih. Medicus curat, natura sanar ali Zdravnik zdravi, narava _____________.
a. pozdravi
b. popravi
c. očisti
d. odstrani
6. vprašanje:
Smeh je pol zdravja in modre misli so polne tudi mnogih humornih opazk, ki narišejo nasmeh na obraz. Ameriški komik Red Skelton je v svojem humornem slogu dejal tako: Zdravnik mi je rekel, da sem videti kot milijon dolarjev – zelen in gubast. Slovenski glasbenik Fredy Miler pa je na repertoar znanih misli dodal tole: Če komu ni všeč moja muzika, naj se obrne za _____________ in gre stran!
a. 60 stopinj
b. 90 stopinj
c. 180 stopinj
d. 360 stopinj
7. vprašanje:
V slovenščini imamo veliko pregovorov, ki bi si jih lahko večkrat ponovili, saj so dober opomnik in tudi motivacija v življenju. Naslednji je še posebej vreden razmisleka. Stoječa voda se ______________.
a. usmradi
b. skali
c. umiri
d. ustavi
8. vprašanje:
Ostanimo še malo pri svoji dragi slovenščini in pregovorih, ki so zrasli na naših zelnikih. Domača gora je najbolj _______________.
a. porasla
b. visoka
c. zelena
d. varna
9. vprašanje:
Katera glasbena legenda je avtor naslednje misli: »Življenje je tisto, kar se zgodi, medtem ko delaš druge načrte.«
a. David Bowie
b. Freddy Mercury
c. Prince
d. John Lennon
10. vprašanje:
Kdo pa je naš znani nogometaš, avtor kar cele serije zanimivo skovanih misli, ki se občasno v kakšni družbi rade prikradejo v temo pogovora o nogometu, poškodbah ali čem drugem, in izvabijo smeh, pa tudi dobrohotni krohot na obraz? »Boli me koleno, in to na nogi.« »Danes nismo imeli sreče, ker smo imeli nesrečo.« »Velikokrat sem samokritičen, včasih tudi do sebe.« »Pozdravljam svoje starše, predvsem očeta in mamo!«
a. Nastja Čeh
b. Zlatko Zahovič
c. Sebastijan Cimerotić
d. Amir Karić
11. vprašanje:
Kviz tukaj postaja še malo igriv, a predvsem žgečkumen (žgečkumen rečemo nečemu, kar žgečka možgane, da z njimi začnemo migati; beseda je še posebej slastna, ker je t. i. lomilec jezika, prekrivanka in NIMS oz. neodvisna intuitivna momentalna skovanka). Sledi namreč uganka, ki smo si jo izposodili pri priljubljenem belokranjskem kovcu besed, Otonu Župančiču (Mehurčki in petdeset ugank). Vi pa uganite, kdo ali kaj se v uganki skriva?
Pet sinov iz ene hiše,
pa se vsak drugače piše.
a. škornji
b. prsti
c. moške »copate«
d. ribiška družina
12. vprašanje:
Ostanimo še malo pri Župančičevih rimah in si privoščimo še eno uganko.
Nima fantek kapice,
kapica ima fantička;
prišle so hude sapice,
niso vzele kapice,
vzele so fantička.
a. želod
b. storž
c. žir
d. strašilo
13. vprašanje:
Za konec ostajamo zvesti slovenski besedi, zato je zaključna misel naše zemlje list in naših sadežev nektar. Med odgovori pa ponujamo kar besedne zveze: Kdor _________________, svoje/o pozabi.
a. tujo ženo boža
b. tujo hišo barva
c. tuje besede ponavlja
d. tuje delo gleda
O koncu in loncu
Kot pravi navihana otroška rima, počil je lonec, zazvonil je zvonec in našega kviza je konec. Če so vprašanja in uganke morda preveč žgečkumne za vaš okus ter niste prepričani, če vam je kviz uspelo rešiti, si pomagajte s spodnjimi rešitvami (najdete jih tudi pri vsakem vprašanju pod Leemeta, pomagaj!). V vsakem primeru se lahko potrepljate po rami, saj ste zadnje minute koristno porabili za krepitev možganov in se ob tem naučili nekaj novega (kar je tudi cilj naših kvizov), nato pa opravite nekaj razteznih vaj in s tem nekaj dobrega še za telo.
Pravilni odgovori:
1-C, 2-B, 3-B, 4-D, 5-A, 6-D, 7-A, 8-C, 9-D, 10-C, 11-B, 12-A, 13-D.
Lahko pa čisto za konec zlepite lonec ...
... ali pokukate v druge kvize, ki smo jih objavili:
- Leemetin kviz: okrajšave in simboli
- Kviz: ločila
- Slovnica na Facebooku – hitri tečaj
- Kviz: etimologija se v nenehnem ritmu zvija
- Nove besede ali novotvorjenke – lahko tudi vi izumite novo besedo?