Od Wordla do Besedla
Kaj programer podari svojemu dekletu, ki ljubi besede?
Če je ta programer Josh Wardle, za povrh pa smo v času pandemije, ko je njegova partnerka neprestano igrala besedne igre, je odgovor jasen, pa čeprav ima šest črk. Glasi se: Wordle.
Preprosta spletna igra je obnorela svet, Slovenci pa smo kaj hitro dobili svojo verzijo oziroma več verzij. Najbolj se je uveljavil Besedle – slovenski klon izpod prstov twiteraša Mucija Bucija.
Poglejmo si pravila igre, možno strategijo igranja in nekaj zanimivih besed s petimi črkami, ki so prav lahko besede dneva!
Besedle: kako ga igramo?
Besedle je torej igra, kjer vsak dan odkrivamo novo petčrkovno besedo, a imamo na voljo samo šest poskusov. Za prekaljene Besedlovce pa dober rezultat pomeni, da se do pravilne rešitve dokopljejo še bistveno prej.
V polje vpišete besedo iz petih črk, v odgovor pa dobite obarvano ozadje črk:
- Siva: črke ni v današnji besedi
- Zlato rumena: črka je v besedi, a ne na tem mestu
- Zelena: pravilna črka na pravem mestu
... in tako se delo za vaše možgane prične!
Raziščimo nekaj možnih strategij za igranje, ki vam utegnejo pomagati, da se vam bo na zaslonu čim večkrat izpisal napis »U madona« ali pa »Tristo kosmatih«. Madona vas namreč razveseli, ko ste uspešni že v tretjem poskusu, kosmatinci pa, ko vam uspe v četrto. »Ajmekukulele« za pravilno rešitev v drugem poskusu pa je res že pravi uspeh!
Strategija igranja
Vzemite jo v pomoč. Vendar pa naj najpomembnejši ostane užitek v igranju. Morda z njegovo pomočjo sami razvijete podoben ali pa povsem drugače pristop.
1. Vsak dan začnite z isto besedo – ki naj bo skrbno izbrana.
Ob pogostem igranju boste na ta način hitro osvojili dobre druge in tretje poskuse v različnih kombinacijah. Predlagamo, da izberete besedo, ki ima veliko samoglasnikov in soglasnike, ki jih v jeziku najdemo pogosteje.
Najljubša prva beseda avtorice tega članka je tako etika, za zelo dobro pa se je izkazala tudi beseda malik.
2. Ponavljajte prvi korak.
Če s prvo besedo niste našli (skoraj) nobenega samoglasnika in pogostega soglasnika, tudi v drugo izbirajte po podobnem pravilu. Etiki lahko tako npr. sledi polom.
3. Razmislite, katere črke so rade skupaj.
Med l-jem in j-jem vlada prava ljubezen, pa čeprav se j včasih rad druži tudi z n. Za izkušene igralce Besedla je igra pogosto podobna sestavljanju besed iz različnih črkovnih sklopov.
4. Klic v sili: beseda brez pravih črk
Včasih se zatakne. Takrat lahko z igranjem za nekaj časa prenehate. Morda se vam po premoru utrne dobra ideja. Ali pa se preprosto poskušate dokopati do dodatnih črk, tako da vtipkate besedo, ki vsebuje same še neuporabljene črke.
Tega jokerja sicer ne boste mogli potegniti iz rokava, če imate vklopljen težji način, v katerem morate v naslednjih poskusih uporabiti vse namige.
Slika zgoraj: Kako smo v Leemeti prišli od fikusa do Hrvata v 5 poskusih
Ali z Besedlom širimo besedni zaklad?
Pravi besedokusci bi morali poznati praktično vse besede. Kljub temu pa nas kdaj lahko preseneti beseda, za katero je potrebno poznavanje zgodovine, kemije ali kakšnega drugega področja.
Tukaj je nekaj primerov (in razlag, kaj pravzaprav pomenijo):
Cezij (kem.) – mehka, na zraku in v vodi neobstojna kovina srebrno bele barve, ki jo na periodnem sistemu najdemo pod oznako Cs
Sivko (ekspr.) – osel
Gnoza (filoz.) – v gnosticizmu označuje duhovno znanje, izkustvo božanskega v lastnem bitju
Gvelf (zgod.) – v srednjeveški Italiji so bili gvelfi pristaši papeževe politike, usmerjene proti cesarjevi politiki
če vam Besedle ni pri srcu, pa se preizkusite v naših kvizih,
denimo o okrajšavah in simbolih ali morda o ločilih.
Vabimo vas, da nas spremljate tudi prihodnji teden, ko bomo pod drobnogled vzeli dva slovenska predloga: ob in pri.
Za konec pa dodajamo še eno besedo petih črk: hvala.