Neznane kraje je vedno zabavno obiskati – včasih sam, drugič v družbi vodnika ali vodiča. Kateri se bo bolje obnesel, vam ne znamo svetovati, lahko pa vam povemo, kaj se bo zgodilo, če boste povprašali po vodniku, in kaj, če boste omenili vodiča.
Majhen namig: enega lahko brez težav pospravite v nahrbtnik, drugi bi se znal glede tega glasno pritoževati in vas mimogrede še ugrizniti.
Te dni namreč pogosto slišimo, da so na poimenovanje svojega naziva nekateri vodiči/vodniki še posebej občutljivi. Ne pustite se zmesti in preberite kratko in jasno razlago v nadaljevanju.
Vodnik ali vodič in SSKJ
Slovar slovenskega knjižnega jezika (SSKJ2) pri geslu vodník navaja kar osem pomenov, medtem ko je vodíč rabljen samo v štirih.
Pri vodiču in vodniku pa je prvi pomen isti:
→ kdor koga kam vodi.
Po SSKJ sta besedi vodič in vodnik torej sopomenki pri pomenu:
- kdor se poklicno ukvarja z vodenjem izletov, ogledov krajev.
Besedi vodič in vodnik sta sopomenki tudi pri pomenu:
- knjiga, brošura s podatki, slikami, zemljevidi o krajih, znamenitostih.
Vodnik ali vodič in Pravopis
V Pravopisu najdemo sicer tako vodiča kot vodnika, vendar se priporoča raba besede vodnik za oba primera.
Pomeni vódnik enako kot vodník?
Poleg vodníka pa poznamo tudi enakopisnico vódnik, ki pa ima naglasno mesto na o-ju, ne i-ju. Po SSKJ2 pomeni »najnižji podčastniški čin v Slovenski vojski ali nosilec tega čina«.
Tudi ta ima še enega »sorodnika«, in sicer Vódnika z veliko začetnico – gre seveda za priimek. Kateri znan Slovenec s tem priimkom vam pade prvi na misel?