Slovnica je ena taka zvita gospodična. Že se naučimo, da je s predlogom NA vedno povezan predlog S/Z in s predlogom V predlog IZ, že se pojavi nek primer, ki pravilo postavi na glavo.
Poglejmo torej te pogoste primere izjem, s katerimi se (si skorajda upamo staviti!) srečujete dnevno, a niti ne veste ...
Predlogi V
Osnovno pravilo, ki ga najbrž že poznate, je:
Ko smo »v«, gremo »iz«: sem v Trbovljah, grem iz Trbovelj.
Izjeme in druge zanimivosti tega pravila vas čakajo v tem članku.
Predlog NA
Tudi pravilo za rabo predloga na je dokaj preprosto.
v vseh drugih primerih stoji pred besedo predlog z.
Več o tem pravilu najdete v enem od že objavljenih člankov.
Kadar je pravilo stisnjeno v kot ...
Če ste bili kdaj stisnjeni v kot, ste se želeli iz takšnega položaja čim prej rešiti. A poglejte situacijo za trenutek z drugega zornega kota …
- v kot: stisnjeni, odrinjeni v kot, umakniti se v svoj kot
- s kota/s kotov: obravnavati problem z različnih zornih kotov
Vse je v perspektivi ...
Čeprav narišemo sliko v perspektivi, pa na neko vprašanje pogledamo z določene perspektive:
- v perspektivi: narisati sliko v perspektivi, videti hiše v perspektivi
- s perspektive: gledati na pojav s perspektive zgodovine
Glava – ko nastopi PRAVA zmeda
Pravil ne moremo postaviti na glavo, lahko pa jih znamo iz glave in zanimive so izjeme, ki pravila ne le potrjujejo, temveč ga celo postavijo na glavo in nam ne gredo iz glave.
A ko si nekaj vbijamo v glavo, želimo, da nam ne gre iz glave, tudi če še vedno razmišljamo s svojo glavo. Še sledite ali se vam že vrti v glavi?
- na glavo: postaviti se na glavo, obrniti svet na glavo (spremenili trdna, ustaljena načela), skočiti v vodo na glavo (z glavo naprej), lovci na glave
- z glavo: razmišljati, delati z glavo (umsko delo)
- v glavi: imeti v glavi (znati), vtepsti si v glavo (naučiti se, zapomniti si), kri sili v glavo, pijača mu je zlezla v glavo
- iz glave: izbiti si iz glave (pozabiti), vedeti, znati iz glave (na pamet)
Predlogi in besedi grad in hrib
- Če imamo vsaj malo kondicije, se lahko sprehodimo na Ljubljanski grad (vzpetina), nato vstopimo v grad (stavbo) in na koncu na gradu še večerjamo. Kljub vsemu naštetemu pa si bomo razstavo lahko ogledali samo v Cekinovem gradu, čeprav vse pogosteje slišimo, da smo vabljeni tudi na Predjamski grad. Skoraj zagotovo pa je, da bomo pri krajih, ki vsebujejo izraz Grad, šli v Grad, npr. v Gornji Grad, in seveda bomo iz njega tudi prišli. No, vsaj upamo lahko, da bomo res.
- Ko boste šli na kakšen grad, boste morda zagrizli v hrib, najverjetneje pa vanj ne boste vrtali, razen če veste za skrite zaloge dragocenih darov Zemlje. In čeprav rečemo, da hodimo v hribe, pa se povzpnemo na hrib, vrnemo se s hriba, pa tudi iz hribov ali s hribov.