Leemetin članek danes posvečamo ženskim priimkom, ki zaradi težnje po zgoščenem izražanju postajajo svojilni pridevniki.
»Rozman, pridi pred tablo« ali »Rozmanova, pridi pred tablo«?
V nadaljevanju preverite, ali se je učiteljica zaradi napačne rabe priimka zmotila.
Maša Novak ali Maša Novakova?
Tokratni Leemetin blog je posvečen ženskam, natančneje njihovim priimkom, ki velikokrat postanejo svojilni pridevniki.
Se še spomnite učnih ur, ko je učiteljica preverjala domačo nalogo?
- Vašega sošolca je najverjetneje nagovorila: »Novak, imaš domačo nalogo?«,
- vašo sošolko pa: »Novakova, imaš domačo nalogo?«.
Zakaj so si v preteklosti ženske prizadevale, da iz njihovih priimkov ne bi tvorili svojilnih pridevnikov – Kvedrova, Pajkova?
Kako pogoste so takšne oblike danes?
Pridevniška oblika ženskih priimkov:
- Smole – Smoletova,
- Pajk – Pajkova,
- Maze – Mazejeva,
- Mihelič – Miheličeva,
- Majdič – Majdičeva,
danes v jeziku niso več tako pogosti, saj jih uporabimo samo, kadar govorimo o ženski in hkrati izpustimo njeno osebno ime ter njen priimek uporabimo v imenovalniku:
- Tina Maze – Mazejeva.
Tvorba in podaljševanje ženskih priimkov z -ova/-eva po pravilih pravopisa ni povsem napačno, je pa »manj navadno«.
Preteklost in izražanje pripadnosti žensk moškim
Kratek vpogled v zgodovino nas opomni, zakaj se je takšna tvorba svojilnih pridevnikov sploh pojavila. Pripadnost in vdanost možu so ženske še v 20. stoletju (med drugim) izkazovale tako, da so se podpisovale z njihovimi nazivi (gospa ministrova, gospa doktorjeva) in priimki (gospa Majdičeva, gospa Novakova).
Uporaba takšne oblike podpisovanja je pozneje zmotila predvsem aktivistke in aktiviste, ki so se stoletja borili za enakopravnost moških in žensk, saj naj bi podpis oblike Novakova kazal neposredno podrejenost možu in zmago večstoletne dominance moških.
Danes se ženska oblika priimka samostojno pojavlja v naslovih člankov (Mazejeva je osvojila zlato kolajno) ali pri naslavljanju ženske, če uporabimo izobrazbeni predznak (profesorica Mazejeva, doktorica Mazejeva).
predvsem odločitev pisca,
vendar dandanes ta ni povezana z vprašanjem enakopravnosti.
Katero obliko uporabiti danes?
- Če ste v dvomih, ali uporabiti obliko Maze ali Mazejeva, najprej premislite, kaj želite sporočiti naslovniku in ali bo naslovnik razbral, da je Maze ženska.
- Priporočamo, da se izognete morebitnim težavam zaradi nerazumevanja, zato uporabite ime in priimek (Tina Maze) ali priimku dodate (strokovni) naziv (smučarka Mazejeva/smučarka Maze, doktorica Mazejeva/doktorica Maze).
- Ženski priimek kot svojilni pridevnik Mazejeva uporabite takrat, kadar besedilo zahteva racionalno in zgoščeno izražanje, na primer v naslovih člankov.