Tudi vaši bližnji vsak dan vašega dopusta vneto brskajo po nabiralniku v upanju, da ste se nanje spomnili z razglednico, vi pa z mukotrpnim pošiljanjem pozdravov odlašate vse do zadnjega dne? Ko se končno opogumite in poprimete za pisalo, pa ne zmorete več kot strmeti v prekrasno fotografijo na prvi strani razglednice?
Gotovo se strinjate, da imajo razglednice, poslane po pošti, navadno dosti večjo vrednost kot sporočila SMS. Verjetno tudi zato, ker od pošiljatelja zahtevajo malce več truda, časa in jezikovnih spretnosti.
Da vam razglednice ne bi pokvarile naslednjega dopusta, vam ponujamo nekaj praktičnih nasvetov za njihovo pisanje.
Pazljivo že pri vpisovanju osebnih podatkov
Ko vpisujete podatke prejemnika, najprej preverite število vrstic, ki jih imate na voljo. Krajšavi P.n. (prejme naj) se lahko izognete, saj ni več v navadi.
Kaj pa krajevna imena?
Pazljivo tudi pri pisanju naslovov, zlasti imen dvobesednih krajev. Ne pozabite pisati obeh besed z veliko začetnico, razen naslednjih neprvih besed: mesto, vas, selo, trg in naselje.
- Novo mesto (toda Slovenj Gradec)
- Boga vas (toda Zidani Most)
- Račje selo (toda Škofja Loka)
Namig: če se nikakor ne morete spomniti pravila, so vaša rešilna bilka VELIKE TISKANE ČRKE.
Zapis države
Pošta Slovenije za naslavljanje pošiljk v tujino omenja dve različici zapisa držav – zapis v angleščini in izvorni zapis države (SWITZERLAND/SCHWEIZ, SLOVENIA/SLOVENIJA itd.). Priporočljivo je, da naslovno državo označimo tudi z mednarodno kratico (npr. za Švico – CH, za Italijo – IT). Mednarodne kratice so na voljo na vseh poštah in v spletu.
Marco Nicoleti
Europa Viale Piano 4
IT-60100 Ancona
ITALY
Pozor: v notranjem in mednarodnem prometu pošiljke naslavljamo v latinici. Če pošiljate pismo na primer na Kitajsko, naslova raje ne napišite v pismenkah. Če pa že, dodajte še zapis v latinici. :)
Datum in kraj
V desni zgornji kot napišemo kraj, iz katerega razglednico pošiljamo, in datum.
Mali Lošinj, 3. 9. 2016 ali Mali Lošinj, 3. sept. 2016
Vsebina
Večina dopustnikov rada prične s klasičnim: Prejmite lepe pozdrave iz/z/s (ime kraja). O rabi predlogov iz/z/s za krajevna imena smo sicer že pisali, a naj vaše znanje še malce osvežimo:
v – iz → Ste v Dubrovniku. Pošiljate pozdrave iz Dubrovnika.
na – s/z → Ste na Rabu. Pošiljate pozdrave z Raba.
Končni pozdrav in podpis
Tudi če se je pisatelj v vas končno prebudil in kar ne morete končati z opisovanjem svojih dogodivščin, na koncu kljub temu pustite dovolj prostora za končni pozdrav in podpis.
V rabi so naslednji zapisi:
- Lep pozdrav
- lp
- Lp
- LP
Krajšave še niso normirane, a so zaradi svoje kratkosti in jedrnatosti kljub temu stalnica današnjega (zlasti) elektronskega sporazumevanja. Če se boste odločili za uporabo okrajšave, uporabite veliko začetnico (Lp), saj nadomešča Lep pozdrav.
Zapisovanje vejice za pozdravom je postalo že navada, a je Slovenski pravopis ne predvideva.
Z lepimi pozdravi
Vinko
Četudi je letošnji dopust že stvar preteklosti, se spomnite na naše nasvete na svojih naslednjih jesenskih, zimskih ali poletnih počitnicah. In ne skrbite, saj bodo slednje hitro spet tukaj!