Materinski dan je eden najlepših praznikov v letu – dan, ko se zahvalimo mamam za njihovo neizmerno ljubezen, skrb in potrpežljivost. A ali ste vedeli, da ta praznik nima povsod enakega datuma? Ali da so ga v preteklosti praznovali precej drugače kot danes? Poglejmo nekaj zanimivosti o materinskem dnevu!
Kdaj in zakaj praznujemo materinski dan?
Materinski dan v Sloveniji praznujemo 25. marca, na praznik Gospodovega oznanjenja. V številnih drugih državah, vključno z ZDA, ga obeležujejo drugo nedeljo v maju.
Praznik ima korenine v različnih kulturah in verovanjih. Že v antični Grčiji so v čast boginje Ree, matere vseh bogov, pripravljali slovesnosti. Rimljani so podobno častili boginjo Kibelo, v Angliji pa so v 16. stoletju praznovali materinsko nedeljo, ko so si služabniki lahko vzeli prost dan in obiskali matere.
V sodobni obliki se je materinski dan začel uveljavljati v ZDA v 19. stoletju, ko je socialna aktivistka Ann Jarvis organizirala »materinske klube« za izboljšanje zdravstvenih razmer žensk in otrok. Njena hči Anna Jarvis je nato leta 1908 prva uradno predlagala praznovanje materinskega dneva, ki ga je ameriški predsednik Woodrow Wilson leta 1914 razglasil za državni praznik.
Kako materinski dan praznujejo po svetu?
Materinski dan se praznuje v več kot 50 državah, a datumi in tradicije so zelo različni.
- ZDA, Kanada, Avstralija – praznujejo ga drugo nedeljo v maju, navadno s cvetjem, čestitkami in skupnimi družinskimi kosili.
- Velika Britanija – imajo posebno »materinsko nedeljo«, ki pade na četrto postno nedeljo pred veliko nočjo.
- Francija – praznujejo ga zadnjo nedeljo v maju ali prvo v juniju, pogosto s posebnimi večerjami in ročno izdelanimi darili.
- Nemčija – »Muttertag« praznujejo drugo nedeljo v maju. Med drugo svetovno vojno so ga uporabljali za promocijo mater kot »junakinj naroda«. Danes pa je to dan hvaležnosti in družinskih srečanj.
- Tajska – praznujejo materinski dan 12. avgusta, na rojstni dan kraljice Sirikit, ki velja za »mater naroda«.
- Južna Koreja – imajo poseben dan staršev, ki vključuje praznovanje obeh vlog staršev in ne le mater.
- Etiopija – ob koncu deževne dobe organizirajo tridnevno praznovanje, kjer družine pojejo, plešejo in praznujejo mame z obilnimi pojedinami.
Darila za materinski dan – kaj podariti?
Najpogostejša darila za materinski dan so rože, čokolade in voščilnice, a v resnici je najlepše darilo tisto, ki pride iz srca. Nekaj idej:
- Ročno izdelana voščilnica z osebnim sporočilom.
- Majhna sobna rastlina ali šopek.
- Knjiga, ki jo bo mama z veseljem prebrala.
- Skupno kosilo ali večerja, ki jo pripravite sami.
- Pesem ali video z lepimi spomini na skupne trenutke.
Najlepše darilo? Preživeti čas skupaj in pokazati, koliko vam mama pomeni.
Zanimivosti o materinskem dnevu
Največ cvetja se proda prav na materinski dan! Floristi pravijo, da je to po valentinovem drugi najbolj dobičkonosen dan.
Najstarejša znana voščilnica za materinski dan izvira iz 17. stoletja v Angliji – ročno napisana in bogato okrašena.
Na materinski dan se opravi precej več telefonskih klicev kot sicer! Operaterji poročajo, da se v tem dnevu opravi in sprejme kar 37 % več klicev kot sicer.
Materinski dan ni samo priložnost za darila, ampak predvsem dan, ko se spomnimo, kako dragocene so mame v našem življenju. Ne glede na to, ali ga praznujemo z darili, skupnim kosilom ali preprosto s prisrčnim objemom, je pomembno, da mami povemo: Hvala za vse!
Kako pa vi praznujete materinski dan?
p.s. Ste vedeli, da materinščina igra ključno vlogo pri oblikovanju naše identitete? Več o tem, zakaj je slovenski jezik materni jezik kar 2,4 milijona govorcev, si preberite v tem blogu.