Današnji računalniški programi vam lahko močno olajšajo pisanje besedil, nobeden od njih pa ne more nadomestiti strokovne lekture. Vsi sodobni urejevalniki besedil vključujejo preverjanje črkovanja in so zelo koristni pri odkrivanju tipkarskih napak, vendar zelo slabi pri odkrivanju pomena.
Vsi poznamo valovito rdečo črto, ki nas v programih, kot je Microsoft Word ali OpenOffice, opozori na napačno črkovanje besede.
Na voljo so tudi številni drugi pripomočki, ki jih lahko uporabimo pri pisanju. V spletu je dostopen Slovar slovenskega knjižnega jezika, za preverjanje angleške slovnice pa lahko uporabite plačljivo spletno storitev Grammarly.
Preverjanje črkovanja deluje tudi v spletnih brskalnikih, zato se pri objavah na facebooku redkeje zatipkamo. Vendar nam to ne pove veliko o smiselnosti, slogovni ustreznosti in slovnični pravilnosti besedila.
V urejevalnik besedila Libre Office smo napisali stavek »Moj oče je šel peš na Avstralijo« ali »Obiskal sem stare starše v Ptuju«. Prvi stavek je povsem nesmiseln, drugi pa slovnično nepravilen. Kljub temu črkovalnik ni označil nobene od napak.
Napake v urejevalniku besedil.
Verjetno bo preteklo še precej časa, preden bodo računalniki odkrili vse napake v besedilih. Sreča za vse lektorje, ki se s tem preživljamo, in naše naročnike, ki potrebujejo brezhibna besedila.