Če vam je kdo 1. aprila rekel, da so v Ljubljani našli zakopan rimski zlati zaklad, in ste že razmišljali, kako si ga boste razdelili z najbližjimi, potem ste padli v klasično prvoaprilsko past. Ampak brez skrbi – niste edini!
Zakaj se pravzaprav 1. aprila šalimo? Kdo je prvi začel to tradicijo?
Kako se je začel s prvoaprilskimi šalami?
O izvoru prvega aprila kroži več teorij – resnih, seveda.
Najbolj priljubljena je ta, da so v Franciji konec 16. stoletja zamenjali koledar: novo leto so s 1. aprila prestavili na 1. januar. Tisti, ki spremembe niso upoštevali in so še naprej praznovali »novo leto« 1. aprila, so postali tarča posmeha – lepili so jim papirnate ribe na hrbet (t. i. »poisson d’avril« oz. aprilska riba) in jih dražili kot »naivneže«.
Z leti se je ta tradicija razširila po Evropi in sčasoma tudi globalno. Danes 1. april praznujejo skoraj povsod – s šalami, potegavščinami in (včasih) zelo prepričljivimi »lažnimi novicami«.
Zakaj se na 1. april tako radi šalimo?
Ker imamo izgovor!
To je dan, ko je dovoljeno biti malo poreden, malo pretkan in zelo ustvarjalen. Tudi mediji, podjetja in celo resne institucije si ta dan privoščijo potegavščine – vse v duhu zabave.
In priznajmo si – v svetu, polnem resnih novic, je en dan za (nenevarno) zmedo prav dobrodošel.
Najbolj legendarne prvoaprilske šale vseh časov
- BBC in »špageti, ki rastejo na drevesih« (1957) – britanski gledalci so lahko videli prispevek o švicarskih kmetih, ki »obirajo« špagete z dreves. Mnogi so BBC celo klicali, kje lahko dobijo takšno drevo!
- Google Nose (2013) – Google je predstavil novo funkcijo, ki omogoča vohanje prek ekrana. Zakaj pa ne?
Je tudi vaša prvoaprilska slovnica v formi?
Se sprašujete, kako se pravilno zapiše: prvoaprilska šala ali prvo aprilska šala? Naj vas ne ujame jezikovna past!
- Pravilno: prvoaprilska šala – skupaj.
Gre za priredno zloženko iz besed prvi april, ki v tej obliki skupaj tvorita pridevnik. Tako kot novoletna zabava ali velikonočna jajca.
In še en bombonček: datum 1. april pišemo s piko za številko (1. april), saj gre za okrajšavo zapisa dneva v datumu. Torej, ne »1 april«, temveč lepo kulturno – 1. april s piko.
- Pravilno: 1. aprila sem padel na šalo.
- Nepravilno: 1 april sem padel na šalo. (Auč!)
Torej, naj bo vaša šala še tako domiselna – naj bo tudi slovnično korektna.
In vi? Ste že kdaj padli na prvoaprilsko šalo?
Delite z nami svojo zgodbo! Katera šala vas je res prepričala? Ste verjeli, da je Slovenija kupila dele Jadranskega morja od Hrvaške? Da se bo slovenski jezik pisal z emotikoni? Da bodo v šolah uvedli obvezno uro spanja po malici?
Mi smo tukaj, da se smejemo skupaj – ker je to dan, ko nas je prav malo sram priznati, da smo nasedli … in še bolj zabavno se nam zdi, če uspemo koga drugega prelisičiti!