Nekateri boste zamahnili z roko in si mislili, joj, so tile Leemetovci »pocukrani«, teden za Prešernovim dnem že opevajo valentinovo in ob vsej kapitalistični mrzlici napišejo še članek na to temo.
A prepričani smo, da na valentinovo oz. praznik zaljubljenih še nikoli niste pogledali z jezikovnega in etnološkega stališča.
Katera trditev o valentinovem ne drži?
- Ime praznika Valentinovo zapisujemo z veliko začetnico.
- Slovenska različica valentinovega je gregorjevo.
- Slovencem za valentinovo ni preveč mar.
- Valentinovo je povezano z godom sv. Valentina.
Če ste vsaj za trenutek zamižali na eno oko, potem že veste, da današnji članek ne bo »pocukran«, pač pa poln zanimivih dejstev o valentinovem in Valentinu.
Valentinovo – od kod, kdaj in zakaj?
O pravem izvoru valentinovega obstaja veliko legend, med katerimi je najbolj poznana tista o krščanskem duhovniku Valentinu iz 3. stoletja, ki je kljub cesarjevi prepovedi poročal mlade vojake. Poroke in zaroke je cesar z odlokom prepovedal, češ da odvračajo pozornost vojakov. Požrtvovalnega Valentina je cesar čez čas zaprl v ječo, v kateri je Valentin spoznal ječarjevo hčer. Tik pred usmrtitvijo ji je z barvo, iztisnjeno iz vijolic, napisal ljubezenski sonet. Oh, kako romantično in požrtvovalno!
Valentinovo in sv. Valentin
Požrtvovalni Valentin je bil zaradi požrtvovalnosti posvečen v svetnika, goduje pa prav 14. februarja.
Na Slovenskem je bil Valentin znanilec pomladi, zelo poznan je tudi rek:
- »Valentin prinese ključ do korenin«.
V sodobnem svetu je valentinovo izgubilo prvotni pomen, saj večino izložb preplavijo srčki, bombonjere, ideje za večerjo v dvoje, sveče, medvedki …
da le peščica Slovencev (13 %)
prazniku zaljubljenih posveča prav posebno pozornost.
Valentinovo – z veliko ali malo začetnico?
Marsikdo bi valentinovo zapisal z veliko začetnico – po analogiji Prešernov dan, Marijino vnebovzetje.
Slovenski pravopis nam narekuje, da tovrstna poimenovanja – jurjevo, jožefovo, silvestrovo, gregorjevo, valentinovo – zapisujemo z malo začetnico. Ta imena so v resnici samostalniki, nastali iz pridevnikov (god sv. Valentina, god sv. Martina).
Kako sta povezana valentinovo in gregorjevo
Zagotovo ste že slišali zvezo: dan, ko se ptički ženijo. S to zvezo poimenujemo star poganski praznik – gregorjevo, ki ga obeležujemo 12. marca.
Zakaj lahko gregorjevo dojemamo kot »slovensko« valentinovo?
- Star običaj pravi, da so se dekleta na gregorjevo ozirala v nebo in prva ptica, ki jo je dekle videla, je pokazala, kakšen bo njen mož.
Danes je ta običaj zamenjalo spuščanje papirnatih umetnin z gorečimi svečami po rekah in jezerih.
Katera rešitev v uvodu je bila napačna?
Zdaj zagotovo že veste, katera trditev v uvodu članka je bila napačna – ime praznikov valentinovo in gregorjevo zapisujemo z malo začetnico.
Za konec članka naj z vami delimo še to ljubezensko misel Rumija:
je prav tako nesmiselno
kot iskati sonce s svetilko.«