x

Brezplačen

Hitri izračun cene

x

šef, vikanje, spoštovanje, poslovno okolje, posebno spoštovanje, vljudnost, tikanje, odnos, protokol, vljudnostno pismo, uradnost
3
33
Slovenski pravopis / 26. Maj 2023

O vikanju in Vikanju ali Šef, Vaše veličanstvo

O vikanju starejših, spoštovanju in primernem odnosu so nas učili že starši. Z vikanjem pokažemo posebno spoštovanje, čeprav velikokrat tega resnično ne čutimo, vendar se nam zdi tako prav ali pa se od nas to pričakuje. S tem izražamo vljudnost in uradnost, zato vikamo tudi vse neznane osebe. V poslovnem okolju je to še vedno stalnica in nenapisano pravilo. Šefa vikate. Čeprav se lahko s tem ustvarja neka distanca nadrejenega do podrejenih, je pač tako. Šefa vikate. Ali morda Vikate?

 

  • Vikanje je posebno izražanje, pri katerem uporabljamo obliko za 2. osebo množine, čeprav nagovarjamo posamezno osebo.

 

Šef, Vaše veličanstvo

Vaš rojstni dan je in nanj želite povabiti svojega šefa ali šefico. Do vrhovnega vodje seveda čutite prav posebno spoštovanje, morda celo strah, vendar ga morate povabiti skupaj z ostalimi sodelavci.

In takoj ste pred dilemo, naj v vabilu zapišete »vas« ali »Vas«. Seveda ga spoštujete, veličanstvo pa vendarle ni. Kaj je torej pravilno?

 

Ti, sodelavec, si faca

S sodelavci imate prijateljski odnos, vabilo o praznovanju jim pošljete po e-pošti: »Ojla, ob praznovanju okrogle obletnice te vabim na kosilo, ki bo v petek, 13. 3. 2022, ob 13. uri, v gostilni Grabar.« Svojilni zaimek ti zapišemo z malo začetnico, saj v tem primeru ne želimo poudariti tikanja ali izraza posebnega razmerja ali spoštovanja. Čeprav je morda »prijatelj z veliko začetnico«, če govorimo o vajinem odnosu, pri pisnem sporočanju ne bomo pretirano vljudni.

 

S sodelavci torej ni težav, kaj pa s šefom?

Raba izrazov posebnega razmerja ali spoštovanja je omejena na protokolarne in vljudnostne ogovore ter pisemsko sporočanje in oglaševanje. Te izraze pišemo z malo ali veliko začetnico. Ker gre za vljudnostno pismo, vabilo na praznovanje okrogle obletnice rojstnega dne, bi morda želeli svojemu šefu sporočiti, da je za vas pomemben oz. da čutite posebno spoštovanje. Sicer bi kdo od vaših sodelavcev temu z lahkoto rekel »priliznjenost«, ampak, kaj pa on ve, verjetno je samo ljubosumen cheeky.

»Spoštovani g. Maček, vljudno Vas vabim na praznovanje svoje okrogle obletnice, ki bo v petek, 13. 3. 2022, ob 13. uri, v gostilni Grabar.« V tem primeru želimo šefu nameniti posebno spoštovanje, vendar pozor, preveč uradnosti se lahko prenese na praznovanje. Težko verjetno, da bosta nato pristala skupaj ob »šanku« in nazdravljala vajinemu spoštljivemu odnosu. smiley

  • Pomnimo: če se v besedilu kljub temu odločimo za uporabo velike začetnice, da poudarimo vikanje ali tikanje, je zaželeno, da smo pri rabi dosledni. Raba male začetnice pa kljub vsemu ne kaže na nespoštovanje.

 

Velika začetnica za pomembne ljudi

Raba velike začetnice je omejena samo na protokolarne priložnosti za ogovarjanje ljudi na posebnih položajih, in sicer:

  • za veleposlanika/veleposlanico; predsednika/predsednico vlade ali parlamenta (Njegova/Njena Ekscelenca): obisk Njegove ekscelence/Ekscelence, generalnega sekretarja Sveta Evropske unije;
  • za kardinala (Vaša/Njegova Eminenca), cerkvenega poglavarja, npr. papeža, dalajlamo, patriarha itd. (Vaša/Njegova Svetost): Njegova svetost/Svetost papež, Njegova svetost/Svetost dalajlama;
  • monarha/monarhinjo (Vaše/Njegovo/Njeno Veličanstvo), pripadnike plemstva (Vaša/Njegova/Njena Visokost), npr.: Njeno veličanstvo/Veličanstvo kraljica Elizabeta II., Njegova knežja visokost/Visokost Albert II., monaški knez.

Če čisto po naključju niste uslužbenec Njene ekscelence, Njegove svetosti ali Njenega veličanstva, bo dovolj, če svojega šefa vikate z malo začetnico. Gotovo vam ne bo zameril. wink

 

Skupinsko Vikanje

Gre za prav poseben fenomen, ki se pogosto pojavlja v poslovni komunikaciji – skupinsko vikanje z veliko začetnico. Ko pravzaprav ne vemo, ali oseba nagovarja celotno skupino istočasno ali vsakega posameznika te skupine vika. V vsakem primeru je to popolni nesmisel – kot kruh s pašteto in marmelado hkrati. Preprosto, to ne gre skupaj!

 

Poglejmo primer, vabilo, poslano vsem zaposlenim v podjetju:

»Spoštovani sodelavci, naše podjetje praznuje 10. obletnico delovanja, kar želimo primerno obeležiti. Zato Vas vabim, da se udeležite prireditve, ki bo v petek, 13. maja 2022, ob 18. uri v parku ob upravni stavbi.«

Kaj torej sporoča pošiljatelj – posebno vljudnost in spoštovanje do vsakega posameznika ali nespretnost pri uporabi velike začetnice, saj v resnici vabi vse sodelavce in uporablja množinsko obliko? Kakorkoli, dogodka se bodo verjetno kljub temu udeležili vsi, morda pa se najde kdo, ki bo zaradi vikanja z veliko začetnico prav posebej počaščen, čeprav čisto po pomoti wink.

Vikajmo torej z malo začetnico, tako v poslovni kot v zasebni komunikaciji, razen ob protokolarnih priložnostih, namenjenim ljudem na visokih položajih.

 

P.S. Glosarja, o katerem bomo govorili prihodnji teden, ne vikamo. A marsikomu tako zelo pomaga, da bi ga skoraj morali.

 

Podobni članki

16. November 2012
vejice, pomoč, nasveti, pravila
Jezikovne dileme
MIN
123
pogled
Že dolgo vemo, da vejica ne stoji samo pred ki, ko, ker, da, če, kot to zaradi lažjega pomnjenja poučujejo na osnovnih šolah, temv...
05. Avgust 2016
(Ne)določne oblike pridevnikov – po pravilih ali posluhu?
Slovnica
2 MIN
104
pogled
Ustrezna raba določnih in nedoločnih oblik pridevnikov oz. (ne)poznavanje razlike med njimi je nekaj, s čimer imajo številni težav...