Brezplačen

Hitri izračun cene

x

15
Prevajanje / 19. Oktober 2011

Kaj so umetni jeziki?

Ste že slišali za esperanto? Jezik, ki so ga načrtno razvili, da bi olajšali komunikacijo med ljudmi. V človeški zgodovini je bilo precej poskusov, da bi načrtno razvili univerzalni jezik, ki bi ga razumeli vsi ljudje po svetu. Takšne jezike pogosto imenujemo umetni jeziki, kar pa njihovi številni govorci pogosto zavračajo. Bliže jim je namreč poimenovanje »načrtovani jeziki«.

 

Umetni in naravni jeziki

Večina jezikov, ki jih poznamo, se je v kulturi oblikovala skozi daljše časovno obdobje. Številni vplivi okolja so jezike skozi stoletja spreminjali in razvijali. Takšnemu razvoju poljudno pravimo »naravni razvoj jezika«. Načrtovani jeziki pa se od njih razlikujejo po tem, da so ustvarjeni zavestno. Slovnična pravila, besedišče in izgovarjava so vnaprej skrbno načrtovani. Razlogi za nastanek načrtovanih jezikov so zelo različni:

  • olajšati sporazumevanje med ljudmi,
  • jezikovni eksperimenti,
  • jezikovne igre,
  • umetniški izzivi,
  • spremenjeno dojemanje sveta.

 

Poznate 13 umetnih jezikov?

Klasifikacija umetnih ali načrtovanih jezikov

Načrtovane jezike lahko razdelimo glede na njihov namen ter izvor jezikovnih pravil. Glede na izvor pravil lahko jezike delimo na a priori jezike in jezike a posteriori.

A priori jeziki - Slovnična pravila in besedišče so ustvarjeni na novo. Ne uporabljajo jezikovnih pravil in besed naravnih jezikov.

Jeziki a posteriori - Tovrstni jeziki uporabljajo slovnična pravila in besede nekaterih obstoječih jezikov. Zelo pogosto gre za romanske jezike, v nekaterih primerih pa tudi za slovanske jezike (slovianski in slovio).

 

 

Podobni članki

15. Januar 2016
Prevajanje Leemeta v številkah 2015
Zanimivosti
MIN
16
pogled
Leto 2015 je za nami. Leemetovci smo ga preživeli nadvse delovno, smo pa našli nekaj trenutkov tudi za zabavo. Zahvaljujemo se vam...
10. Oktober 2019
števnik, zapisovanje števnikov, z besedo, z besedami
Slovnica
3 MIN
39
pogled
        Števila nas spremljajo na vsakem koraku, pa naj gre za višino popusta ob nakupu (oh, te imamo punce najraje!), odstotek...