Velikost ni merilo. Ali pač? Čeprav mnogi pravijo, da je naša domovina majhna, je naš materni jezik med slovanskimi najbolj razčlenjen. Slovenščina pozna 7 narečnih skupin. Te narečne skupine skupaj štejejo kar prek 40 narečij.
O slovenskih narečjih malo drugače
Znana gorenjska pesem »Jaz pa pojdem na Gorenjsko« se nam je vsem vtisnila globoko v spomin.
Ansambel Pogum prepeva o dolenjskem cvičku in trdi, da »le na dolenjskem je trtica doma, ki vsako leto nam odličen cviček da!«
Nekdaj osrednji Karantanci – Korošci so s svojimi deli vedno spodbujali k ohranjanju slovenske zavesti.
Partizanski pevski zbor v pesmi Vstala Primorska opeva Primorsko in njen pogum.
In »Toti Štajerci«, le kdo jih ne pozna?
Prešeren: »ak rovtarske vezáti znaš otróbi, nov Orfej k sebi vlekel boš Slovene«. Rovtarske ste zasledili, kajne?
In nenazadnje moramo omeniti še panonsko narečno skupino.
Kdo so vaši najbližji sosedi?
Število slovenskih narečij je posledica naseljevanja slovenskega prostora z dveh strani. Pri tem smo veliko prinesli kar z geografskih prostorov, iz katerih so se naseljevali naši predniki. Hkrati je slovensko ozemlje reliefno tako močno razčlenjeno, da so narečja do danes ostala skoraj nespremenjena.
Besede so lahko zelo različne in enakopomenk v drugem narečju ne bi razumeli. Zagotovo se nam je že vsem pripetilo, da nam je govornik drugega narečja vneto razlagal o določeni stvari, pa smo razumeli le besedo tu in tam. Narečja so tista, ki poudarijo posebnost naše dežele. Majhna, a bogata – z narečji.
Naj vas ne preseneti
Naj vas ne zmede, če na Primorskem slišite: »HOMO«. Slovensko so želeli reči: »Gremo«. Mimogrede: če ste Primorec na obisku Štajerske, se besedici »homo« raje izognite. Še posebej v moški družbi. Lahko se namreč zgodi, da vam ne bodo dali dovolj časa, da bi pojasnili njen pravi pomen ... Če boste nogavici v svojem narečju rekli »hlača«, vam bodo lažje oprostili.
Če vprašate Štajerca, kaj bo za jesti in slišite »bljaki«, vas čakajo široki rezanci.
Če Dolenjec kriči »štakor«, ste v težavah, ker je v bližini podgana.